Zawarcie związku małżeńskiego jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu i zapewne żadna para nie przypuszcza, że wspólne życie z mężem bądź żoną skończy się na sali sądowej, po przeprowadzeniu postępowania rozwodowego. Rzeczywistość jednakże nie przedstawia się tak kolorowo jak mogłoby się to wydawać, gdyż liczba rozwodów z roku na rok jest wyższa, co przy coraz mniejszej liczbie zawieranych małżeństw, może budzić niepokój. Niezależnie jednakże od tego ile spraw rozwodowych trafia co roku na wokandę sądu, rozwód wcale nie musi być strasznym i traumatycznym przeżyciem, gdyż nie rzadko jest wręcz pożądany, w szczególności, gdy każdy z małżonków pragnie ułożyć sobie życie na nowo i gdy decyzję o zakończeniu małżeństwa podjęli w porozumieniu, ponieważ wówczas postępowanie może zostać szybko i sprawnie przeprowadzone, a byli małżonkowie zdolni są osiągnąć porozumienie w zakresie wspólnych małoletnich dzieci.

Przeczytaj także:

Kiedy nie należy się spieszyć z rozwodem i zdecydować na rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód bez orzekania o winie jest nie tylko dla stron mniej bolesny, ale przede wszystkim szybszy. Oczywiście zdarzają się sytuacje w których wyrok rozwodowy zawierający orzeczenie o winie w rozkładzie pożycia jest wręcz konieczny i w pełni uzasadniony, jednakże jeśli orzeczenie o winie nie jest dla małżonka konieczne, a przede wszystkim, gdy brak ku temu przesłanek, wówczas należy rozważyć przeprowadzenie postępowania rozwodowego bez orzekania o winie.

Zrezygnowanie z rozwodu z orzeczeniem o winie powinno przede wszystkim nastąpić wówczas, gdy obiektywnie patrząc na okoliczności faktyczne sprawy, współmałżonkowi nie można przypisać wyłącznej winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Niestety bardzo często zdarza się, że jeden z małżonków wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie nie dlatego, że owa wina faktycznie zaistniała, lecz z czystej złośliwości i chęci udowodnienia swych racji za wszelką cenę, co niestety prowadzi jedynie do eskalacji konfliktu między małżonkami.

Emocje nie są dobrym doradcą w żadnej sytuacji i odnosi się to również do postępowania rozwodowego, dlatego przed podjęciem decyzji o rozwodzie z orzeczeniem o winie, należy spojrzeć na sprawę rozwodową i małżeństwo z dystansu, na chłodno, aby obiektywnie ocenić czy dochodzenie winy w procesie rozwodowym jest rzeczywiście uzasadnione.

Zdarza się również, choć nie są to sytuacje zbyt częste, iż małżonkowie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie ze względu na małoletnie dzieci i ich dobro. Oczywistym jest, iż postępowanie rozwodowe wpływa na sytuację całej rodziny, również na dzieci, które nie są w to postępowanie bezpośrednio zaangażowane, a które jednak doskonale zdają sobie sprawę ze zmieniającej się sytuacji, dlatego postawa rodziców, którzy potrafią się porozumieć właśnie ze względu na małoletnich, powinna być bardziej powszechna niż jest obecnie spotykana.

Pamiętać bowiem należy, że ubieganie się o orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków, zawsze prowadzić będzie do zaostrzenia konfliktu między stronami, gdyż poza wzajemnymi oskarżeniami i udowadnianiem w toku procesu kto bardziej zawinił, podczas takiego postępowania poruszane zostają najbardziej intymne szczegóły ze wspólnego życia małżonków, co z kolei stanowi kolejną bardzo drażliwą i wstydliwą kwestię. Małżonkowie bardzo często w takich sytuacjach, pochłonięci osiągnięciem zamierzonego rezultatu i udowodnieniem winy współmałżonkowi, zapominają, że pomimo wyroku rozwodowego, będą musieli ze sobą współdziałać i się spotykać jeśli posiadają wspólne małoletnie dzieci, co po ciężkim procesie rozwodowym bywa niezwykle trudne.

Jeśli więc małżonkowie posiadają niepełnoletnie dzieci, w szczególności, gdy są to dzieci małe, wymagające opieki i troski jeszcze przez kilka lat, decydując się na rozwód powinni pamiętać, że ich drogi nie rozejdą się definitywnie z momentem wydania wyroku rozwodowego, dlatego zastanowić się należy czy wyrok rozwodowy zawierający orzeczenie o winie jest konieczny i czy przede wszystkim istnieją przesłanki za wydaniem takiego orzeczenia, gdyż finalnie może okazać się, że sąd wyda wyrok rozwodowy z winy obydwóch stron, a małżonkowie będą tak skonfliktowani ze sobą, że nie będą w stanie wspólnie pełnić obowiązków rodzicielskich, na czym najbardziej ucierpią dzieci.

Zobacz więcej ciekawych artykułów na naszym blogu:

www.sprawy-rozwodowe.info

W jakich przypadkach zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *